Wybór hostingu SEO – dostępne oferty na rynku


Zapotrzebowanie branży SEO na specjalistyczne oprogramowanie oraz usługi sieciowe spowodowało wysyp wielu firm, zajmujących się oferowaniem usług internetowych specjalnie przygotowanych pod potrzeby SEO. Jedną z najskuteczniejszych taktyk, obieranych przez wielu pozycjonerów, jest przygotowanie zaplecza składającego się nawet z kilkunastu stron internetowych, które będą służyły przede wszystkim do pozycjonowanie pewnej strony i gwarantowała jej wychodzące linki, które są najważniejszym wyznacznikiem wartości danej strony internetowej.

Hosting przygotowany z myślą o SEO

Warto zadać sobie pytanie, czym różni się oferta przygotowana dla pozycjonerów od innych ofert hostingowych. Głównym wyróżnikiem jest ilość dostępnych dla danego konta adresów IP oraz domen. Przeciętna firma oferuje w zależności od wybranego pakietu, hosting SEO z możliwością wykorzystania od kilkudziesięciu do nawet kilkuset domen w ramach jednego konta i abonamentu. W ten sposób można szybko i wygodnie przygotowywać zaplecza pozycjonerskie, by pozycjonować wiele różnych serwisów internetowych. Dodatkowe narzędzia pozwalają na wygodne przydzielanie adresów IP do poszczególnych domen. Przy czym dostępne domeny dla każdego użytkownika są z wielu różnych zakresów adresów IP, dzięki czemu roboty Google będą linki wychodzące traktować, jak od zupełnie innych serwisów internetowych.

Jakie oferty dostępne są aktualnie na rynku?

Naturalnie, oferta może zmieniać się dynamicznie, bowiem branża jest bardzo aktywna i ciągle rozwijająca się. By móc zrobić zestawienie dostępnych na rynku hostingów, najlepszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarce hasła hosting SEO i porównanie dostępnych ofert. Ponieważ jest to związane z branżą pozycjonerską, ten sposób wyszukiwania jest raczej najodpowiedniejszy, a znaleziono wysoko wyniki wyszukiwania sugerują skutecznie wypozycjonowanie danej strony i – być może – solidną firmę.
Po wyszukiwaniu można znaleźć kilka polskich stron internetowych przedstawiających ofertę firm hostingowych. Są to, między innymi, iswift.pl, seolite.pl, lokoz.info, rhosting.eu. Proponowane oferty są w zasadzie podobne. Cechują się możliwością wybrania pakietu, który udostępnia wybraną ilość adresów IP, pochodzących z różnych klas, wybór przepustowości i transferu. W opracowanych formularzach, na potrzeby stron tych firm, można sprawdzić, jakie narzędzia są dostępne osobie, która dany pakiet wykupi. Oczywiście, najbardziej kluczowe narzędzia, które pozwalają administrowanie stroną internetową, baza danych, silnik PHP etc. dostępne są w każdej ofercie i jest to oczywiste, bowiem są one konieczne, by móc tworzyć nowoczesne strony internetowe, które nie są tylko przydatne robotom wyszukiwarek, a również mogą zaciekawić internautów.

Ceny

Zakupienie pełnego pakietu, który może zawierać około od dwustu do trzystu (czasami więcej) adresów IP, które możemy wykorzystać przy budowie zaplecza, to koszt 300 – 350 złotych rocznie. W tej cenie uzyskuje się wszystkie potrzebne narzędzia pozwalająca dokładnie konfigurować zaplecze, podpinać domeny, adresy, konta ftp i bazy danych. Tańsze opcję mogą być wykorzystywane przy mniejszych projektach, gdzie nie potrzeba zbyt dużej ilości stron zapleczowych, bowiem zazwyczaj oferta ogranicza się do kilku lub kilkunastu domen. Cena jest odpowiednio mniejsza, ale już od 50 złotych możemy dostać wystarczającą ilość miejsca na serwerze, by zbudować sprawnie działające zaplecze. Oczywiście, oferty różnią się, bowiem nie tylko liczba dostępnych adresów i domen ma znaczenie przy wyborze hostingu. Nierzadko potrzebne jest oprogramowanie serwera, by można było szybko tworzyć dynamiczne, estetyczne i zoptymalizowane pod kątem SEO witryny do zaplecza. Przykładowo, można wykorzystywać do tego celu WordPressa – CMS, który znacznie ułatwi proces tworzenia, jednak konieczne jest posiadanie na serwerze PHP w odpowiedniej wersji, jak i dostęp do bazy MySQL. W ofertach hostingowych jest to, całe szczęście, standard i nie powinno być problemu ze znalezieniem, nawet taniej, oferty. Jeśli konieczna jest bardzo duża ilość transferu i domen, to koszty abonamentowe potrafią bardzo szybko urosnąć. Najdroższe opcje (gdzie ilość domen może być nawet nieograniczona) sięgają cenami do poziomu 1500 złotych. Co jest niemałym wydatkiem, jednak zawodowy pozycjoner powinien wkalkulować sobie te koszta w prowadzenie własnej działalności, bowiem nie da się tego przeskoczyć.

Jak wybierać hosting?

Decydującą kwestią jest najczęściej cena. Warto mieć świadomość, ile miejsca i domen będzie potrzebne, by móc ruszyć ze swoją kampanią SEO i zakupić tylko tyle, ile jest nam faktycznie potrzebne. Inną kwestią jest dostępna technologia – tutaj większość ofert danej firmy, przy wyborze pakietu, nie dodaje wielu lepszych możliwości. Dlatego trzeba przejrzeć dostępne propozycje różnych firm hostingowych. Możliwości jest na tyle dużo, iż znalezienie najbardziej dostosowanej do każdego projektu nie będzie wyzwaniem. A na dodatek konkurencyjne oferty pojawiają się dość często.


2 odpowiedzi na “Wybór hostingu SEO – dostępne oferty na rynku”

  1. Przerzuciłem swój serwer na serwer dostawcy cal.pl i teraz mam hosting już na stałe. Jest dużo ofert na rynku więc należy dokładnie sprawdzić, bo przecież nie będziemy zmieniać co rok. Ja to zrobiłem i teraz mam stabilny hosting.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *