Hosting SSD – czym jest i czy warto do niego dopłacić?


Wybór odpowiedniego hostingu to jedna z kluczowych decyzji, która powinna być podjęta przez każdego przedsiębiorcę chcącego stworzyć stabilne podstawy biznesu. I tutaj pojawia się odwieczne pytanie – jaki hosting wybrać? W ciągu kilku ostatnich lat dużą popularność zyskał hosting SSD, który wydaje się doskonałym rozwiązaniem dla posiadaczy stron internetowych. Czy tak jest w rzeczywistości i czy warto dopłacić do takiego rozwiązania? Warto przyjrzeć się temu nieco bliżej.

Pierwszą kwestią przy próbie udzielenia odpowiedzi na postawione pytanie jest wyjaśnienie, czym właściwie jest ów hosting. Otóż hosting SSD to usługa udostępniania miejsca na serwerach, które są wyposażone w dyski SSD, czyli Solid State Drive. Na czym polega ich unikalność? Otóż dyski tego rodzaju są oparte na pamięci flash, która jest wykorzystywana między innymi w kartach pamięci czy popularnych pendrive’ach. Dzięki temu dyski stosowane w hostingu SSD posiadają następujące właściwości:

  • szybszy odczyt i zapis danych,
  • większa odporność na urazy mechaniczne (co wynika z braku ruchomych elementów),
  • mniejsze ryzyko awarii (wywołanej na przykład brakiem zasilania lub skrajnymi temperaturami).

To wszystko w prostej linii przekłada się na podstawowy walor hostingu SSD – szybsze ładowanie się stron internetowych oraz skrócenie czasu dostępu do baz danych.

Biorąc pod uwagę zalety hostingu SSD wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto w niego zainwestować? Pytanie tego typu jest tym bardziej istotne, iż hostingi SSD charakteryzują się dużo wyższą ceną niż hostingi oparte na dyskach twardych HDD. Dlatego też przy ostatecznym wyborze warto kierować się przeznaczeniem danego hostingu. W przypadku poczty firmowej, dużych plików multimedialnych czy rzadziej używanych plików można wybrać hosting oparty na dyskach HDD. Natomiast hosting SSD będzie dobrym rozwiązaniem dla sklepów internetowych, baz danych, serwerów buforujących, stron internetowych, na których zawartość jest generowana dynamicznie oraz projektów, w których ważny jest szybki odczyt plików z konta FTP. W takich przypadkach – gdzie liczy się szybkość ładowania baz danych czy informacji na danej witrynie – hosting SSD zapewni niezawodność i dynamikę działania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *